Προγράμματα Περιβαλλοντικής Αγωγής

2015 2016

sameworld

S.A.M.E. WORLD: Αειφορία|Ευαισθητοποίηση|Κινητοποίηση|Περιβάλλον στην Παγκόσμια Εκπαίδευση
Στ' τάξη

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί: Χειλάς Αθανάσιος, Νικολού Αγγελική

Οι μαθητές της Στ' τάξης σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων συμμετέχουν στο παγκόσμιο περιβαλλοντικό πρόγραμμα Same World προκειμένου να ενημερωθούν και να ευαισθητοποιηθούν, μέσα από καινοτόμες τεχνολογικές και βιωματικές προσεγγίσεις, σε θέματα Περιβαλλοντικής Δικαιοσύνης, Δικαιωμάτων της Φύσης, Παγκόσμιας Ιθαγένειας, Περιβαλλοντικής Μετανάστευσης, Αντιμετώπισης της Κλιματικής Αλλαγής, Δικαιώματος στο Πόσιμο Νερό. Σύνθημά μας είναι "Ένας Κόσμος για Όλους".

Ξεκινώντας το εργαστήριο, πήραμε μια πρώτη γεύση από την οικονομική, κοινωνική και περιβαλλοντική αδικία στον πλανήτη.  Στη συνέχεια παρακολουθήσαμε μερικά βιντεάκια με διάφορες περιβαλλοντικές αδικίες που υπάρχουν στον πλανήτη. Διαβάσαμε τον μύθο του Ερυσίχθονα και καταλάβαμε ότι η περιβαλλοντική αδικία δεν απασχολεί μόνο τη δική μας γενιά. Προσπαθήσαμε να σκεφτούμε τι σημαίνει καλή ζωή και αν έχουν όλοι οι άνθρωποι τις ίδιες δυνατότητες και ευκαρίες. Μάθαμε μερικές λεπτομέρειες σχετικά με τις διαφορές των εννοιών 'μεταστάτης' και 'πρόσφυγας'. Συζητήσαμε περιβαλλοντικά θέματα και προβλήματα τα οποία μπορεί να προκαλέσουν τη μετανάστευση των ανθρώπων. Στο τέλος βαλθήκαμε να δημιουργήσουμε ψηφιακές αφηγήσεις σχετικά με τοπικά ζητήματα "περιβαλλοντικής αδικίας"