Εκπαιδευτικοί Όμιλοι

Ιαπωνική τέχνη «origami»Στα πλαίσια του Ομίλου «Μικροί ταξιδιώτες – Γίνομαι πολίτης του κόσμου» οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε' τάξης (σχ. έτος 2022-2023) «περιηγήθηκαν» στις 7 ηπείρους και «ταξίδεψαν» στους 5 ωκεανούς του πλανήτη μας. Μέσα από παιχνίδια, ευχάριστες, διαθεματικές και δημιουργικές δραστηριότητες, ομαδικές εργασίες και πολλή διάθεση οι μαθητές ανακάλυψαν νέους τόπους, έμαθαν για νέους πολιτισμούς, παραδόσεις, γλώσσες, ήθη και έθιμα, γνώρισαν νέες κουλτούρες και συνειδητοποίησαν ότι ο κόσμος που τα περιβάλλει αποτελείται από πολλές διαφορετικότητες αναπτύσσοντας το αίσθημα της αλληλεγγύης και του σεβασμού.

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Σπύρου Χριστίνα (ΠΕ70)

Παιχνίδι «Memory», Ιαπωνική τέχνη «origami», Κινέζικο tangram, Ινδική τέχνη mandala, Φωτεινός παντογνώστης, Αιγυπτιακή πυραμίδα, Παρίσι