Εκπαιδευτικοί Όμιλοι

Ινδιάνικη φλογέρα, σφυρίχτρα, πείραμα αντίδρασης οξέος με βάση, αυτοκίνητο πύραυλος, πειράματα διάθλασης φωτός, τηλέφωνοΚατά τη διάρκεια του Ομίλου υλοποιήθηκαν εκπαιδευτικές δραστηριότητες κατάλληλες για μαθητές των Ε΄ και Στ΄ τάξεων (Σχ. Έτος 2013-2014). Οι δραστηριότητες του Ομίλου κατανεμήθηκαν σε πέντε (5) ενότητες, σύμφωνα με το αντικείμενο που διδάχθηκε.

• Ενότητα Α (Ατμοσφαιρική πίεση)
  • Ενότητα Β (Ηλεκτρισμός)
  • Ενότητα Γ (Φως)
  • Ενότητα Δ (Ήχος)
  • Ενότητα Ε (Μηχανική)

Απεικονίζονται οι μαθητές κατά τη διάρκεια κατασκευής ηλεκτρικών κυκλωμάτων

Ηλεκτροσκόπια διαφόρων ειδών κατασκευάζονται από τους μαθητές

Οι δραστηριότητες και τα πειράματα επιλέχθηκαν με κριτήριο την ευαισθητοποίηση των μαθητών και την εξοικείωσή τους με την πρακτική χρήσης απλών υλικών για την εκτέλεση των πειραμάτων. Επιδίωξη, ανεξάρτητα από την ενότητα αναφοράς, αποτέλεσε η σταδιακή αποδέσμευση των μαθητών από την εκτέλεση πρότυπων πειραμάτων και η καλλιέργεια της αυτενέργειας με σκοπό τη δημιουργία νέων πειραμάτων. Ενδεικτικά για κάθε ενότητα, αναφέρονται πειράματα που εκτελέστηκαν.

• Α: Πειράματα δημιουργίας κενού αέρα,
  • Β: Δημιουργία ηλεκτρικών κυκλωμάτων,
  • Γ: Πείραμα διάθλασης φωτός με τη χρήση φακών,
  • Δ: Κατασκευή ινδιάνικης φλογέρας,