Προγράμματα Πολιτιστικών Θεμάτων

Ανθρώπινα Δικαιώματα

Ιστοριογραμμή Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων

Σχολικός Εκφοβισμός

Η συνεργασία και η συμμετοχή ενάντια στη σχολική βία και στον εκφοβισμόΠαρουσίαση στην εκδήλωση με θέμα: «Η συνεργασία και η συμμετοχή ενάντια στη σχολική βία και στον εκφοβισμό», που πραγματοποιήθηκε στα Ιωάννινα την Τετάρτη 22/1/2014. Την εκδήλωση διοργάνωσε η Περιφερειακή Δ/νση Π. & Δ. Εκπ/σης σε συνεργασία με τη Συντονίστρια του Παρατηρητηρίου Πρόληψης Σχολικής Βίας και Εκφοβισμού, κ. Τατιανή Γκάτσα.

Παρουσιάσεις μαθητών

Ανθρώπινα Δικαιώματα

Οι μαθητές της Στ' Τάξης (Σχ. Έτος 2013-2014) στα πλαίσια του τρέχοντος προγράμματος, δημιούργησαν παρουσιάσεις με την ιστορία των ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Εστίασαν στα δύο ερωτήματα:

• Ποιά είναι τα ανθρώπινα δικαιώματα
  • Η Ιστορία των ανθρωπίνων δικαιωμάτων

Λέμε ΟΧΙ στο Σχολικό Εκφοβισμό

Λέμε Όχι στο Σχολικό ΕκφοβισμόΟι μαθητές της Στ' τάξης (σχ. έτος 2013-2014) συμμετείχαν στον διαγωνισμό «Λέμε ΟΧΙ στο σχολικό εκφοβισμό». Ο διαγωνισμός είναι μέρος του εκπαιδευτικού προγράμματος του Βρετανικού Συμβουλίου και του Διεθνούς Κέντρου Ολυμπιακής Εκεχειρίας με τίτλο «Σέβομαι τη Διαφορετικότητα», το οποίο είναι κατά της ενδοσχολικής βίας και βασίζεται στα ιδανικά και τις αξίες του Ολυμπισμού και της Ολυμπιακής Εκεχειρίας.