Προγράμματα Πολιτιστικών Θεμάτων

ΣΤ' τάξη

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί: Ελευθεριάδου Λασκαρίνα,
Τζακώστα Ζαμπέτα, Νικολού Αγγελική

Ιστορία ανθρωπίνων δικαιωμάτων, Τι και ποια είναι τα ανθρώπινα δικαιώματα (χάρτα του ΟΗΕ, UNICEF, Διακήρυξη Γαλ. Επανάστασης, εννοιολογική επεξεργασία και χαρτογράφηση), Κατοχύρωση-καταπάτηση-συνέπειες, Επέκταση και σύνδεση στη σχολική πραγματικότητα, Ανθρώπινα δικαιώματα μέσα από τις τέχνες & τον πολιτισμό (ποίηση, λογοτεχνία, ζωγραφική), Λογοτεχνική επεξεργασία-δραματοποίηση-παρουσίαση(Le Petit Prince - Antoine de Saint-Exup?ry).

Με ελευθερία και φαντασία, προσεγγίζουμε τη μυθολογία

Γ' τάξη

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Λώλη Ελευθερία

Ένα πολύ σημαντικό περιοδικό που ασχολείται με θέματα αρχαιολογίας έχει αφιέρωμα στους θεούς της αρχαίας Ελλάδας. Μας ανέθεσε να ερευνήσουμε το μακρινό παρελθόν, προκειμένου να ανακαλύψουμε στοιχεία που αφορούν τη ζωή, το χαρακτήρα και τη δράση των αρχαίων ελληνικών θεών. Θα κάνουμε, επομένως, μαζί ένα ταξίδι στο χρόνο, για να γνωρίσουμε καλύτερα από κοντά τους αρχαίους θεούς.

Οφείλουμε θερμές ευχαριστίες στη συγγραφέα κ. Ναννίνα Σακκά-Νικολακοπούλου, για τη συμβολή της στην εκπόνηση του συγκεκριμμένου έργου (ειδικά στην εισαγωγή) και τον κ. Ευάγγελο Τζίμα για τη συνδρομή του στην ηλεκτρονική του διαμόρφωση.

Το μακρινό ταξίδι της ελιάς στο χρόνο

Γ' τάξη

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Λώλη Ελευθερία

Η Μεσόγειος της ελιάς: το ελαιόλαδο στην κουζίνα πριν από 6.500 χρόνια, Η ελιά στην αρχαιότητα: ο ρόλος της στην καθημερινή ζωή, στη θρησκεία και στην τέχνη, Η ελιά στα μεταγενέστερα χρόνια: ο ρόλος της στο εμπόριο-εκκλησιαστικά μυστήρια-λογοτεχνία, Οι σύγχρονες ελαιοπαραγωγικές περιοχές, Η διατροφική της αξία.

Πρόγραμμα Ρομποτικής στην Πρωτοβάθμια

Πρόγραμμα Ρομποτικής στην Πρωτοβάθμια Εκπ/ση: Εφαρμογή στην Στ' Τάξη
Δ' τάξη

Υπεύθυνος Εκπαιδευτικός: Χειλάς Αθανάσιος

Εξοικείωση με τα βασικά εξαρτήματα-τουβλάκια των ρομπότ, Σύνδεση των ρομπότ με τους υπολογιστές και προγραμματισμός αυτών στο κατάλληλο πρόγραμμα.