Προγράμματα Πολιτιστικών Θεμάτων

"Γνωρίζοντας την Ευρώπη"
ΣΤ' τάξη

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί: Λώλη Ελευθερία, Κύρκου Βερενίκη, Νικολού Αγγελική

Η 60η επέτειος από την υπογραφή της Συνθήκης της Ρώμης προσφέρει μια κατάλληλη ευκαιρία για να πραγματευτούμε με τους μαθητές την Ευρωπαϊκή Ιστορία της Ένωσης, τις κοινές πολιτιστικές αξίες και τα κοινά επιτεύγματα.

Το νόμισμα και ο Ευρωπαϊκός Πολιτισμός / Δικαιώματα και υποχρεώσεις των Ευρωπαίων πολιτών.

giannena

Τέχνη - Διατροφή -Παράδοση στα Ιωάννινα
Ε' τάξη

Υπεύθυνος Εκπαιδευτικός: Χειλάς Αθανάσιος

Ανάδειξη πολιτιστικών θεμάτων που σχετίζονται με την ευρύτερη περιοχή των Ιωαννίνων. Οι μαθητές θα έρθουν με οργανωμένο τρόπο σε επαφή με πληροφορίες που σχετίζονται με την παράδοση και γενικά τον πολιτισμό της περιοχής. Θα επιδιωχθεί η σύνδεσή τους με τη σύγχρονη κοινωνική δομή.

Οι μαθητές μέσα από τις σχετικές δραστηριότητες που θα πραγματοποιηθούν κατά τη διάρκεια εκπόνησης του προγράμματος, όπως η αναζήτηση πληροφοριών ή η παραγωγή παραδοσιακών προϊόντων, θα έρθουν σε επαφή με βιωματικές δράσεις.