Δράσεις του Σχολείου μας

parklet thub

Τον μικρό αστικό κήπο (parklet) που τοποθέτησε ο Δήμος Ιωαννιτών έξω από το σχολείο υιοθέτησαν και επίσημα οι μαθητές και οι μαθήτριες της έκτης τάξης του Σχολείου μας. Η αντιδήμαρχος Πρασίνου, Ελένη Βασιλείου, μαζί με σπουδαστές τους τμήματος φυτικής παραγωγής των ΕΠΑΛ, επισκέφτηκαν τους μαθητές προσφέροντάς τους τα καλλωπιστικά φυτά και λουλούδια με τα οποία φύτεψαν τα παρτέρια του parklet. Παράλληλα, τους έδωσαν συμβουλές για τον τρόπο με τον οποίο πρέπει να τα περιποιούνται.

Οι μαθητές μας "υιοθέτησαν" το μικρό αυτό αστικό κήπο με σκοπό να το προστατεύσουν και με  στόχο την ανάπτυξη οικολογικής - περιβαλλοντικής συνείδησης, την ενδυνάμωση των διαπροσωπικών σχέσεων των μελών που απαρτίζουν μια σχολική κοινότητα αλλά και των περιοίκων που μπορούν να το χρησιμοποιούν όλες τις ώρες της ημέρας δημιουργώντας έτσι μια "αίσθηση γειτονιάς".

Η πρώτη μας δράση με τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς της Στ' τάξης, τη Δευτέρα 18 Φεβρουαρίου 2019, αφορούσε τη φύτευση λουλουδιών και φυτών, αλλά κυρίως την μετάδοση περιβαλλοντικών μηνυμάτων μέσα από τις αφίσες και τις ζωγραφιές των παιδιών που διακοσμούν πλέον το parklet.

parklet01  parklet02  parklet03
Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί: Χειλάς Αθανάσιος (ΠΕ70), Τζακώστα Ζαμπέτα (ΠΕ05)