Βιβλία Γ' Τάξης

Συζήτηση για τα συναισθήματα, 2022Στις 29/3/2022 καλέσαμε στην Γ΄τάξη τη σχολική μας ψυχολόγο κ. Σπυριδούλα Τραχανά να μας μιλήσει για τα συναισθήματα και τη διαχείριση των αρνητικών συναισθημάτων, που επιφέρουν συγκρούσεις, στα πλαίσια του άξονα δράσης 3 του σχολείου. Αρχικά ασχοληθήκαμε με τον ορισμό του συναισθήματος και έγινε brainstorming για τα συναισθήματα. Μοιράστηκαν δύο φύλλα εργασίας, έγινε συζήτηση και κατηγοριοποιήθηκαν τα συναισθήματα σε θετικά και αρνητικά, ενώ τονίστηκε η χρησιμότητα και των δύο κατηγοριών. Μιλήσαμε για τη μη λεκτική έκφραση των συναισθημάτων κι έγινε role-playing από διάφορες ομάδες παιδιών για τα συναισθήματα και τέλος έδωσαν παραδείγματα από δικά τους βιώματα και ολοκλήρωσαν τη συζήτηση κατενθουσιασμένα.

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Ευσταθίου Κωνσταντίνα, ΠΕ70 και η ψυχολόγος Τραχανά Σπυριδούλα