Βιβλία Γ' Τάξης

Ο πιο ψηλός πύργος, 2023Στις 14 Σεπεμβρίου 2023, στο μάθημα της Μελέτης Περιβάλλοντος και συγκεκριμένα στο 1ο κεφάλαιο με τίτλο “Ζούμε μαζί και συνεργαζόμαστε. Χρειαζόμαστε ο ένας τον άλλον” οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ' τάξης (σχ. έτος 2023-2024) δούλεψαν ομαδοσυνεργατικά και κατασκεύασαν πύργους από υλικά που τους δόθηκαν. Η δραστηριότητα βασίστηκε στην αξιοποίηση των 4Cs (Collaborate, Create, Communicate, Connect).

Συγκεκριμένα και σύμφωνα με τον βασικό στόχο του μαθήματος, οι μαθητές/τριες επιδιώχθηκε να ασκηθούν στην επίλυση προβλήματος, να σκεφτούν δημιουργικά, να συνεργαστούν, να συνδεθούν και να επικοινωνήσουν: ζητήθηκε από αυτούς να συνεργαστούν με τις ομάδες τους και να κατασκευάσουν έναν πύργο με υλικά που έδωσε η δασκάλα τους: πλαστικά ποτηράκια, χάρτινα πιάτα, αλλά και ό, τι υπήρχε πάνω στο θρανίο τους όπως κασετίνες, μολύβια, βιβλία, τετράδια κ.λπ. Τα παραπάνω χρησιμοποιήθηκαν για να φτιάξουν τον πιο ψηλό πύργο που μπορούσαν! Φαντασία, δημιουργικότητα, συνεργασία μέτρησαν πολύ!

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Παναγιωτοπούλου Ελισάβετ (ΠΕ70)