Βιβλία Γ' Τάξης

Θαλασσινό σχολείο, 2023Στις 15 Σεπτεμβρίου 2023, στο μάθημα της Γλώσσας της Γ' τάξης, στο 1ο κεφάλαιο με τίτλο “Πάλι μαζί” και στο 1ο μάθημα, στο “Θαλασσινό σχολείο”, επιχειρήσαμε να ζωγραφίσουμε πώς φανταζόμαστε το θαλασσινό σχολείο και ζωγραφίσαμε τις λέξεις που το φτιάχνουν! Αυτό όμως που έκανε τη δράση μας πιο διασκεδαστική είναι ότι ζωγραφίσαμε ομαδικά και συν-δημιουργήσαμε τέσσερις ζωγραφιές.

Πώς το κάναμε: Χωριστήκαμε σε ομάδες και η κάθε ομάδα είχε μπροστά της ένα μεγάλο λευκό χαρτί, ακρυλικά χρώματα, τέμπερες και σφουγγάρια σε διάφορα μεγέθη, για να κάνουμε στάμπες. Ακούγαμε μουσική και όσο αυτή έπαιζε η κάθε ομάδα συμφώνησε να ζωγραφίσει πώς θα μπορούσε να είναι ένα θαλασσινό σχολείο. Όταν σταματούσε η μουσική θα έπρεπε η κάθε ομάδα να αλλάξει θέση (δεξιόστροφα, σύμφωνα με την κίνηση των δεικτών του ρολογιού) και να συνεχίσει να δημιουργεί πάνω στη ζωγραφιά που βρήκε από την προηγούμενη ομάδα. Στο τέλος όλοι συντελέσαμε στο να βάλουμε το “χεράκι” μας σε κάθε ζωγραφιά και να φτιάξουμε συνεργατικά το πιο όμορφο Θαλασσινό σχολείο που υπάρχει!

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Παναγιωτοπούλου Ελισάβετ (ΠΕ70)