Βιβλία Γ' Τάξης

Χαρτογραφώντας τη διαδρομή μας από τη γειτονιά προς το σχολείο…

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄τάξης (σχ. έτος 2023-2024) του Σχολείου μας χαρτογράφησαν την καθημερινή διαδρομή τους από τη γειτονιά τους προς στο σχολείο και κατέγραψαν σημεία και στοιχεία που θεωρούν σημαντικά όπως δρόμους, χώρους πράσινου, πλατείες, ιδιαίτερα κτήρια, εκκλησίες, σπίτια, μνημεία και γλυπτά. Σε κάποιες από τις διαδρομές κάποια παιδιά συναντιούνται. Μέσα από συζήτηση αντάλλαξαν εμπειρίες σχετικά με την “αντίληψη” του ίδιου χώρου και με το τι επιλέγει ο καθένας να αναφέρει ως σημαντικό στοιχείο για τον χώρο αυτό. Η δράση πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια της συνεργασίας της τάξης μας με το Εθνικό Δίκτυο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Βιώσιμη Πόλη: η πόλη ως πεδίο εκπαίδευσης για την αειφορία».

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Παναγιωτοπούλου Ελισάβετ (ΠΕ70)