Διαδραστικά Σχολικά Βιβλία Δ' Δημοτικού

Υγιεινό πρωινό στο σχολείο, 2022Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Διατροφής (16 Οκτωβρίου) οι μαθητές/τριες της Δ’ τάξης (σχ. έτος 2022-2023) με την εκπαιδευτικό της τάξης σχεδίασαν και οργάνωσαν δράση με θέμα «Υγιεινό πρωινό στο σχολείο». Οι μαθητές/τριες έφεραν στην τάξη τους, μετά από παρότρυνση της δασκάλας τους, υγιεινές επιλογές τροφών και προετοίμασαν υγιεινό πρωινό αποτελούμενο από φρούτα, ταχίνι, μέλι, μπάρες δημητριακών κ.ά. Σκοπός της δράσης είναι η ανάδειξη της σημασίας του πρωινού στη σωστή και ισορροπημένη διατροφή. Στη συνέχεια έγινε συζήτηση για τα οφέλη στην υγεία και την ανάπτυξη των παιδιών, καθώς και για τους κινδύνους που επιφυλάσσει η κατανάλωση ενός μη σωστά δομημένου πρωινού γεύματος.

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Ζήκου Θεοφανή, ΠΕ70