banner-foreign-languages

8ος Μαραθώνιος Ανάγνωσης για την Γαλλοφωνία, 2022

Τη Δευτέρα 11 Απριλίου 2022, μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης του Σχολείου μας συμμμετείχαν διαδικτυακά στον 8ο Μαραθώνιο Ανάγνωσης για τη Γαλλοφωνία με θέμα: "Ζωγράφισε μου την αγάπη! - Ζωγράφισε μου την ειρήνη!" / "Dessine–moi l’amour! – Dessine–moi la paix!". Οι μαθητές και οι μαθήτριες, με τον συντονισμό της εκπαιδευτικού ΠΕ05 Γαλλικής Γλώσσας, κ. Αλεξίας-Αγγελικής Μούτσιου, απήγγειλαν τα ποιήματα "Le hibou""Sur le pont Mirabeau" και "Quatre jours", του Guillaume Apollinaire. Επιπλέον δημιούργησαν ζωγραφιές για την ειρήνη και την γέφυρα Mirabeau. Μπορείτε να δείτε το Πρόγραμμα Μαραθωνίου Ανάγνωσης 2022 εδώ.

Τον Μαραθώνιο Ανάγνωσης, στον οποίο συμμετείχαν σχολεία των ΠΔΕ Ηπείρου, Θεσσαλίας και Ιονίων Νήσων, διοργάνωσε η Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου Γαλλικής Γλώσσας κ. Χάιδω Νάτση. Οι μαθητές και οι μαθήτριες είναι: Φωτεινή Τζ., 'Αγγελος Β., Ελίνα Α., Θωμάς Κ., Τζωρτζίνα Β., Ζωή Μ., Δανάη Γ., Στυέφανος Τζ., Δημήτρης Μ., Γιώργος Σ., Σπύρος Χ., Μαρία Λ., Ανδριάννα Κ., Ιζαμπέλα Μ., Σπύρος Γ.

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Μούτσιου Αλεξία-Αγγελική (ΠΕ05)