banner-foreign-languages

3η Ελληνογαλλική Ολυμπιακή και Παραολυμπιακή Εβδομάδα

Για μία ακόμη χρονιά, από τις 6 έως τις 10 Φεβρουαρίου 2023, το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος, σε συνεργασία με την Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή, την Ελληνική Παραολυμπιακή Επιτροπή και την Εθνική Ολυμπιακή Ακαδημία, ΕΘΝΟΑ διοργάνωσε την 3η Ελληνογαλλική Ολυμπιακή και Παραολυμπιακή εβδομάδα και προσκάλεσε όλους τους νέους και νέες της χώρας (και όχι μόνο τους μαθητές γαλλικής γλώσσας) να μοιραστούν ένα κοινό πάθος: τον αθλητισμό και τις αξίες του μέσα από συζητήσεις με πρωταθλητές. Οι συναντήσεις με κορυφαίους αθλητές αποτέλεσαν πηγή έμπνευσης κι ενθάρρυνσης και μία ευκαιρία για όλους να ανακαλύψουν τις αξίες του Ολυμπισμού. Οι συναντήσεις διεξήχθησαν διαδικτυακά στα ελληνικά και στα γαλλικά με ταυτόχρονη μετάφραση.

Η Ε' τάξη (σχ. έτος 2022-2023) του σχολείου μας είχε τη χαρά να συναντηθεί με την αθλήτρια αναρρίχησης κ. Αθανασία Λίουνη. Η 20χρονη πρωταθλήτρια μίλησε για την αγωνιστική αναρρίχηση, ένα νέο Ολυμπιακό άθλημα που περιλαμβάνεται στο πρόγραμμα των Ολυμπιακών και Παραολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού 2024. Στο άθλημά της η υπομονή και η επιμονή αποτελούν απαραίτητα συστατικά.

Οι μαθητές/τριες του σχολείου μας τη ρώτησαν: Ποιο είναι το μυστικό της επιτυχίας σας;
Η απάντηση: Η αφοσίωση σε αυτό που κάνουμε, η αυτοσυγκέντρωση και η οριοθέτηση ξεκάθαρων στόχων.

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Μούτσιου Αλεξία-Αγγελική (ΠΕ05)