Δράσεις του Σχολείου μας

draseis amea thub

Η ευλογία να συστεγαζόμαστε στο κτιριακό συγκρότημα της Ζωσιμαίας Παιδαγωγικής Ακαδημίας, αλλά και να χρησιμοποιούμε τον ίδιο αύλιο χώρο, στάθηκε η αφορμή για να συνεργαστούμε με το 4ο Ειδικό Δ.Σ. Ιωαννίνων και να γνωριστούμε καλύτερα. Μέσα από κοινές αθλητικές δραστηριότητες και κοινές βιωματικές δράσεις, ανακαλύψαμε τον ιδιαίτερο τρόπο επικοινωνίας να γεφυρώσουμε τη διαφορετικότητά μας και να είμαστε όλοι ίσοι μέσα από την αγάπη, το σεβασμό, την υποστήριξη, τη συνεργασία και την ομαδικότητα. Μέσα από το παιχνίδι, τη μουσική και το χορό μας δόθηκε η δυνατότητα να μιλήσουμε στη δική μας ξεχωριστή γλώσσα, τη γλώσσα των συναισθημάτων, την πανανθρώπινη γλώσσα, της αγάπης και της καρδιάς μας. Μια γλώσσα που ξέρει να αγαπάει, να γεμίζει χαρά, να σέβεται και να στηρίζει κάθε πλάσμα γύρω της.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Γκουρογιάννη Ιωάννα (ΠΕ11)

Στις 12 Φεβρουαρίου 2019, τα παιδιά του 4ου Ειδικού Δ.Σ. συμμετείχαν στο μάθημα Παραδοσιακών χορών των μαθητών της Δ΄ τάξης του Σχολείου μας

Στις 8 Μαρτίου 2019 πραγματοποιήθηκαν αποκριάτικες εκδηλώσεις με παραδοσιακά παιχνίδια, χορό και αθλητικές δραστηριότητες στην αυλή του σχολείου μας ανάμεσα στο 4ο Ειδικό Δ.Σ. και στο 2ο Πειραματικό Δ.Σ. Προηγήθηκε μια εβδομάδα προετοιμασίας και εξάσκησης των παιδιών

Στις 18 Απριλίου 2019 οι μαθητές του 4ου Ειδικού Δ.Σ. συμμετείχαν μαζί με τους μαθητές της Γ΄ τάξης του Σχολείου μας σε αθλητικές δραστηριότητες και παιχνίδια (Αλεξίπτωτο, Η γάτα και τα ποντίκια κ.ά.)

Στις 3 Δεκεμβρίου 2019, ημέρα αφιερωμένη στα άτομα με αναπηρίες, έγιναν αθλητικές δραστηριότητες και βιωματικές δράσεις μεταξύ των μαθητών του 4ου Ειδικού Δ.Σ. και του Σχολείου μας