Διαδραστικά Σχολικά Βιβλία Δ' Δημοτικού

ΟΔΥΣΣΕΑΣ 2024: Ο ΟΔΥΣΣΕΑΣ στην Χώρα του ΔιαδικτύουΤην Παρασκευή 8 Μαρτίου 2024, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ' τάξης του Σχολείου μας και του 5ου Δημοτικού Σχολείου Ρεθύμνου συναντήθηκαν ακόμα μια φορά διαδικτυακά και συζήτησαν για την ασφάλεια στο Διαδίκτυο. Κατά τη διάρκεια της τηλεδιάσκεψης παρουσιάστηκε υλικό από τον ιστότοπο SaferInternet4kids.gr σχετικό με τις 6 ενότητες (εθισμός, προσωπικά δεδομένα, fake news, βίαια παιχνίδια, διαδικτυακός εκφοβισμός, αποπλάνηση) και οι μαθητές/τριες και των δύο σχολείων έκαναν ένα σύντομο σχολιασμό μετά από την προβολή της κάθε ενότητας. Επιπλέον σημείωναν σε φύλλο χαρτί λέξεις-κλειδιά σχετικές με την ενότητα του υλικού που μόλις είχαν παρακολουθήσει. Όλες οι λέξεις καταχωρήθηκαν στο online εργαλείο WordArt με αποτέλεσμα τη δημιουργία ενός συνεργατικού συννεφόλεξου.

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί: Ευθυμίου Χριστίνα-Μαρία (ΠΕ70), Νικολού Αγγελική (ΠΕ86), Βέργου Βασιλική (ΠΕ70, Διευθύντρια του Σχολείου μας)

Την Τετάρτη 13/03/2024, οι μαθητές/τριες της Δ' τάξης, στο εργαστήριο της Πληροφορικής, δημιούργησαν τα δικά τους συννεφόλεξα με λέξεις σχετικές με τους κινδύνους του Διαδικτύου, καθώς και συναισθήματα που βιώνει ένα παιδί όταν νιώθει ότι κινδυνεύει στο Διαδίκτυο.