Διαδραστικά Σχολικά Βιβλία Ε' Δημοτικού

Η Δημιουργία του Λογότυπου για το eTwinning Project "STEAM mission: From the Earth to the Moon"Το eTwinning Project "STEAM mission: From the Earth to the Moon" αποτελεί μια συναρπαστική ευκαιρία για τους μαθητές/τριες της Ε' τάξης να εξερευνήσουν τα πεδία της επιστήμης, τεχνολογίας, μηχανικής, τεχνών και μαθηματικών (STEAM). Μέσα σε αυτό το πλαίσιο, οι μαθητές/τριες ανέλαβαν τη δημιουργία του λογότυπου του έργου προσδίδοντας τη δική τους καλλιτεχνική προσέγγιση στο θέμα.

Αρχικά, οι μαθητές/τριες κλήθηκαν να σχεδιάσουν -σε ομάδες- ζωγραφιές που θα αποτυπώνουν τις ιδέες τους σχετικά με το ταξίδι από τη Γη στο Φεγγάρι. Κάθε ζωγραφιά αντανακλούσε τη φαντασία και τον τρόπο με τον οποίο αντιλαμβάνονται αυτήν την επιστημονική περιπέτεια. Οι δημιουργίες τους αποτέλεσαν τη βάση για την επιλογή του τελικού λογότυπου. Στη συνέχεια, πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά διαδικασία ψηφοφορίας με το εργαλειο Mentimeter, όπου όλοι οι συμμετέχοντες στο έργο μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να εκφράσουν τις προτιμήσεις τους για τις ζωγραφιές που θεωρούσαν πιο αντιπροσωπευτικές. Μετά από αυτήν τη διαδικασία, οι δύο ζωγραφιές που συγκέντρωσαν τις περισσότερες ψήφους επιλέχθηκαν για να χρησιμοποιηθούν στη δημιουργία του τελικού λογότυπου. Η διαδικασία αυτή πραγματοποιήθηκε στο εργαστήριο Πληροφορικής με τη χρήση του PosterMyWall, παρέχοντας στους μαθητές/τριες ένα εύκολο και διασκεδαστικό εργαλείο για τη δημιουργία γραφικών. Καθένας συνέβαλε στο σχεδιασμό, δημιουργώντας ένα λογότυπο που αντικατοπτρίζει το κοινό τους ενδιαφέρον για το διάστημα και τις επιστημονικές ανακαλύψεις. Η διαδικασία δημιουργίας του λογότυπου αποτέλεσε μια ολοκληρωμένη εμπειρία που συνδύασε τη δημιουργικότητα, την τεχνολογία και τη συνεργασία.

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί: Χειλάς Αθανάσιος (ΠΕ70), Λώλου Μαρία (ΠΕ06)
 Υ
ποστήριξη: Νικολού Αγγελική (ΠΕ86)