Εργαστήριο Πληροφορικής

Προσωπικά Δεδομένα, Α' τάξη, 2023

Στο πλαίσιο της πιλοτικής εφαρμογής του νέου προγράμματος σπουδών για το μάθημα "ΤΠΕ και Πληροφορική", οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α' τάξης (σχ. έτος 2022-2023) συζητούν για τα προσωπικά δεδομένα.

Αρχικά οι μαθητές/τριες, από το υλικό του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου, παρακολούθησαν το βίντεο Ανάγνωση παραμυθιού: Η Αθηνά μαθαίνει για τα προσωπικά δεδομένα και την παρουσίαση Προσωπικά Δεδομένα με την Αθηνά και τον Ερμή, ενώ είδαν την αφίσα Προσωπικά Δεδομένα και απάντησαν στο αντίστοιχο φύλλο εργασίας.  Στη συνέχεια, πληκτρολόγησαν σε Google Jamboard ποια είναι τα προσωπικά μας δεδομένα και έγινε συζήτηση γιατί πρέπει να τα προστατεύουμε, γιατί πρέπει να μην τα αναρτάμε στο Διαδίκτυο και γιατί δεν είναι σωστό να αποκαλύπτουμε τα προσωπικά δεδομένα κάποιου άλλου. Μπορείτε να δείτε το αποτέλεσμα εδώ.

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Νικολού Αγγελική, ΠΕ86