Διαδραστικά Σχολικά Βιβλία Δ' Δημοτικού

Παλιά ΕπαγγέλματαΣτα πλαίσια της 2ης Ενότητας του γνωστικού αντικειμένου της Γλώσσας: «Ρώτα το νερό ...τι τρέχει»  της Δ' τάξης (σχ. έτος 2013-2014) και ιδιαίτερα των κειμένων «Ο Νερουλάς» και «Ο Παγοπώλης», οι μαθητές ενδιαφέρθηκαν να αναζητήσουν πληροφορίες για επαγγέλματα που είτε έχουν εξαφανιστεί είτε βρίσκονται σε μαρασμό.

Ο Νερουλάς και ο Παγοπώλης

Απ'αυτή τους την αναζήτηση  προέκυψαν τα κειμενάκια που ακολουθούν έτσι όπως ακριβώς τα παιδιά τα συνέθεσαν λεκτικά και ζωγραφικά.

Συνειδητά δεν έγινε καμία παρέμβαση στο λόγο ή την αισθητική τους, η αναγνώριση της ερευνητικής τους προσπάθειας εξάλλου ήταν το μόνο ζητούμενο. Η οργάνωση των κειμένων σε βιβλίο ήταν δική τους ιδέα και, όπως ήταν φυσικό, δεν θα μπορούσαμε να τους αρνηθούμε.

Μήνες μετά το αρχικό εγχείρημα, η ίδια θεματολογία προέκυψε και στο μάθημα της Αγγλικής Γλώσσας. Ορισμένα παιδιά θυμήθηκαν το «βιβλίο τους» και θέλησαν να το συμπληρώσουν και με αγγλικά κειμενάκια. Με τη βοήθεια της δασκάλας των Αγγλικών πραγματοποιήσαμε και αυτή τους την επιθυμία.

Τα Παλιά Επαγγέλματα, Flip Book

Υπεύθυνες Εκπαιδευτικοί: Βέργου Βασιλική, Λιόντου Κωνσταντίνα